Naturalne Organiczne Vademecum Odchudzania Szkoła

Jądra – struktura , funkcje , choroby jąder

jądra-funkcje

Męskie jądra są bardzo delikatną i podstawową częścią męskiego aparatu reprodukcyjnego. Istotne jest, aby znać ich strukturę, funkcjonowanie, aby móc zidentyfikować w czasie i leczyć wszelkie patologie jąder, które mogą dotyczyć na przykład stanów zapalnych, żylaków i guzów.

Charakterystyka jąder – budowa , struktura

Jądra są fundamentalne przede wszystkim dlatego, że są głównymi winowajcami funkcji rozrodczych i są miejscem, gdzie produkowany jest testosteron. Średnio u dorosłego mężczyzny każde jądro waży od 10 do 20 gramów. Ogólnie rzecz biorąc, prawidłowa objętość jąder u dorosłego mężczyzny wynosi od 14 do 25 mililitrów. Z wiekiem, szczególnie po 70 roku życia, jądra zwiększają objętość o około 30 %. Jądra są umieszczane w mosznie, która jest rodzajem worka i ma na celu ich ochronę. Jądra nie mają tej samej pozycji w mosznie, ponieważ lewa moszna jest zwykle niższa niż prawa moszna. Oprócz wytwarzania plemników i hormonów męskich, są one niezbędne, ponieważ determinują one wygląd drugorzędnych cech płciowych.

jądra-struktura-budowa

Dla cech seksualnych, za które odpowiedzialne są jądra, jest wzrost masy mięśniowej, niższy głos i wzrost włosów na ciele, jądra składa się głównie z dwóch elementów, komórek i kanalików seminaryjnych. Komórki mają podstawowe zadanie wytwarzania męskich hormonów, w tym testosteronu, a półpusteczki składają się z komórek zarodkowych, których zadaniem jest synteza plemników oraz komórek sertoli, które pełnią ważną funkcję regulowania spermatogenezy i dostarczania składników odżywczych. Jeśli czujesz ból w jądrach, mogą istnieć różne przyczyny, które często szybko ustępują, takie jak guzy, obcisłe ubrania lub stany zapalne. Jeśli natomiast ból jest długotrwały, szczególnie jeśli rozciąga się również w kierunku pachwiny w brzuchu, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Choroby jąder

Jądro jest następnie owinięte w trzy rodzaje zabezpieczeń, które nazywane są tuniką pochwową, tuniką albuginalną i tuniką naczyniową. Specjalny mięsień znajdujący się w tym obszarze pozwala na regulację temperatury wewnętrznej, skurcz worka mosznowego, gdy jest zimno, oraz na odprężenie, gdy jest gorąco. Jądra pełnią dwie główne funkcje: produkcja męskich hormonów i produkcja plemników. Rodzaje, które mogą wpływać na jądra są różne, mogą one obejmować zaburzenia erekcji, ginekomastia i inne poważniejsze choroby, takie jak guzy. Zaburzenia erekcji jest głównie o niezdolności do utrzymania erekcji, trwały lub tymczasowy, który może również włączyć się w męskiej niepłodności, jeśli pomimo możliwości posiadania erekcji nie jest niezdolność do poczęcia.

jądra-choroby

Ginekomastia, z drugiej strony, jest zwiększenie objętości męskich piersi. Nawet jeśli nie ma to bezpośredniego wpływu na jądra, patologia ta może zależeć od jądra. Z drugiej strony, guzy jąder mogą być różnego rodzaju i mogą dotyczyć ludzi w każdym wieku, zwłaszcza ludzi młodych. Inne patologie mogą dotyczyć wysuwanych jąder, tzn. które nie pozostają na miejscu, ale idą w górę i w dół, skręcanie jąder na sobie oraz żylaki, które składają się z nieprawidłowego poszerzenia żył jąder. Na jądra mogą występować różne łagodne choroby. Dla przykładu, bardzo częstą anomalią u dzieci jest to, że jądra w mosznie nie opadają wcale lub tylko niekompletnie. Choroba ta nazywana jest wnętrostwem.

W zależności od patologii jąder, dostępne są różne terapie. Wnętrostwo zazwyczaj rozwiązuje się samo, jeśli występuje w wieku pediatrycznym, ale jeśli wystąpi później, można interweniować za pomocą terapii hormonalnej lub operacji. Jądro chowane zazwyczaj rozwiązuje się spontanicznie, podczas gdy skręcanie jąder rozwiązuje się

Inne artykuły:

Albinizm