Naturalne Organiczne Vademecum Odchudzania Szkoła

Kleszcze mogą przenosić niebezpieczne choroby!

Kleszcze są pasożytami, które mogą prowadzić do bardzo niebezpiecznych dla człowieka chorób, w tym zapalenia mózgu, choroby limonki i babesiozy. Ten typ choroby może być trudny do rozpoznania, ponieważ często nie ma żadnych objawów lub ma objawy wspólne dla wielu innych chorób. Często mówimy o szczepieniach przeciwko kleszczom, ale w rzeczywistości nie ma szczepionki, która by wszystkim odpowiadała.

Kleszcze mogą przenosić niebezpieczne choroby.

Rodzaje chorób przenoszonych przez kleszcze

Jedyna szczepionka, która istnieje dla kleszczy, to ta, która chroni je przed zapaleniem mózgu, które przenosi te pasożyty. Kleszczowe zapalenie mózgu często nie jest rozpoznawane na początku, ponieważ nie ma żadnych szczególnych objawów. Jest to choroba, która wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i może powodować zarówno powikłania psychologiczne, jak i neurologiczne. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu są podobne do objawów grypy, po czym następuje okres bezobjawowy. W tym okresie może wystąpić zapalenie opon mózgowych i zapalenie mózgu, a leczenie i rehabilitacja mogą być długotrwałe. Borelioza, z drugiej strony, jest przenoszona na ludzi przez gryzonie i jelenie, ale także psy i koty, które są gospodarzami tych pasożytów.

Objawy choroby z Lyme są bardzo podobne do objawów grypy, ponieważ obejmują one zmęczenie, bóle stawów, skurcze, bóle głowy, pocenie się i gorączkę. Babeszjoza, z drugiej strony, jest zawsze przenoszona przez kleszcze i ma objawy, które przypominają objawy malarii. Jest to poważna choroba i czasami może mieć fatalne skutki. Babeszjoza jest leczona specyficznymi lekami przeciwpasożytniczymi. Anaplazmoza, z drugiej strony, jest chorobą, która prowadzi do bardzo wysokiej gorączki, jest zawsze przenoszona przez kleszcza i może prowadzić do zapalenia płuc i krwawienia z żołądka i jelit. Bartonella to choroba przenoszona przez wszy i pchły. Są one szczególnie irytujące infekcje, ponieważ dotykają dzieci i ludzi, którzy mają kontakt z kotami i mogą wywołać zapalenie oczu i zapalenie węzłów chłonnych.

Z drugiej strony, gorączka kleszczowa jest przenoszona poprzez kontakt z organami wewnętrznymi i odchodami bydła, owiec, psów i kotów. Objawy obejmują zapalenie płuc, bóle mięśni, bóle głowy, gorączkę. Tularemia jest przenoszona przez kleszcze od zajęcy, królików i gryzoni. Tibola, z drugiej strony, jest zakażeniem, które obejmuje powiększenie węzłów chłonnych na szyi, z gorączką i podrażnieniami. Kleszcze przenoszące infekcje to kleszcze obecne od marca do kwietnia i można je znaleźć na zewnątrz, szczególnie na łąkach, w lasach, w parkach miejskich. Larwy kleszcza często występują na źdźbłach i krzewach trawiastych. Kleszcze mogą osiągnąć wysokość około 120 cm i ważne jest, aby wiedzieć, jak zapobiegać chorobom, które szkodniki te mogą przenosić.

Jak uniknąć zarażenia?

Wśród środków, które można zastosować w celu zapobieżenia skażeniu kleszcza, ważne jest stosowanie specjalnych środków odstraszających, które mogą być stosowane zarówno w domu, jak i poza nim, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci. Jeśli wybierasz się na przykład na wycieczkę do lasu, warto nosić długie ubrania, więc zarówno długie spodnie, jak i koszulki z długimi rękawami. Jeśli masz szwy, jeśli widzisz, że jest to kleszcze, ważne jest, aby je usunąć. Po powrocie z podróży warto dokładnie zbadać całe ciało, szczególnie za kolanami i w miejscach niezbyt widocznych, a jeśli to możliwe również wstrząsnąć ubraniem. Ważne jest również, aby chronić stopy i kostki ze skarpetkami i długimi spodniami, a podczas spaceru lepiej unikać wysokiej trawy i przebywać na polanach lub pobitych ścieżkach.

Jak uniknąć zarażenia?

Po powrocie z podróży do domu zaleca się wypranie po przeglądzie oraz wypranie odzieży użytej na wycieczkę w pralce pod kątem co najmniej 60 stopni. Jeśli podróżujesz do miejsca, gdzie kleszczowe zapalenie mózgu jest szeroko rozpowszechnione, warto rozważyć szczepienia dla dorosłych i dzieci. Ukąszenie kleszcza samo w sobie nie jest niebezpieczne, ale może przenosić bakterie i wirusy. Łatwo jest wykryć ugryzienie kleszcza tylko wtedy, gdy jest za późno, ponieważ prowadzi to tylko do zaczerwienienia i obrzęku po nim. Początkowo ugryzienie kleszcza nie jest ani bolesne, ani swędzące i z tego powodu ważne jest dokładne sprawdzenie ubrań i skóry pod kątem ugryzień. Kleszcze są usuwane z organizmu pęsetą, bez ich zgniatania, i rozwiązywane przy użyciu środka dezynfekującego.

Inne ciekawe artykuły:

Zespół Turnera

Zapalenie spojówek