Naturalne Organiczne Vademecum Odchudzania Szkoła

Zapalenie spojówek – rodzaje , objawy , leczenie , u dzieci

Zapalenie spojówek może mieć zarówno wirusowe przyczyny bakteryjne, jak i może wynikać z grzybów lub alergii. Zapalenie spojówek może być również spowodowane przez suche oczy lub alergie. Nie jest to bardzo poważne zaburzenie, ale musi być odpowiednio leczone, aby uniknąć komplikacji. Leczenie zależy od przyczyny zapalenia spojówek. Zapalenie spojówek to zapalenie błony pokrywającej oko, które jest bardzo delikatne i łatwo podrażniające.

Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy, leczenie

Spojówka to tkanka bogata w naczynia krwionośne, a w czasie stanu zapalnego wypełniona jest krwią, dlatego jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia spojówek i czerwonych oczu. Pierwsze objawy, takie jak zaczerwienienie i pieczenie, można złagodzić określonymi kroplami do oczu, jednak jeśli nie ustępują one po 3 dniach, należy skonsultować się ze specjalistą. W zależności od objawów i przyczyn zapalenia okulista przepisze rodzaj leku. Aby zdiagnozować rodzaj zapalenia, badanie obejmuje badanie oka za pomocą specjalnej lampy, a czasami nawet badanie na wydzielanie łez, które nazywa się testem migotania.

Rodzaje zapalenia spojówek

Istnieją różne rodzaje zapalenia spojówek. Najczęściej spotykane jest bakteryjne zapalenie spojówek, które zazwyczaj występuje u obu oczu. Objawy tego zapalenia spojówek obejmują swędzącą wydzielinę, a powieka lub czasami tylko spojówka są opuchnięte i zatkane. Kiedy zapalenie spojówek jest zaawansowane, mogą występować również żółte i szare plamy. Bakteryjne zapalenie spojówek jest leczone antybiotykami w postaci kropli do oczu lub maści. Wirusowe zapalenie spojówek, z drugiej strony, może wystąpić z powodu poważnych infekcji dróg oddechowych, na przykład po zakażeniu adenowirusem. Wirus ten atakuje najpierw spojówkę i zazwyczaj pokrywa rogówkę po 8 dniach. Objawy wirusowego zapalenia spojówek obejmują uczucie posiadania czegoś obcego w oku, nadmuchiwanej spojówki, która powoduje swędzenie, a czasem nawet pojawienie się poważnej tajemnicy. Ogólnie rzecz biorąc, to zapalenie spojówek przynosi również ból, rozdarcia i wrażliwość na światło.

Rodzaje zapalenia spojówek

Leczenie wirusowego zapalenia spojówek obejmuje podawanie leków przeciwwirusowych, a także środków odkażających i antybiotyków. Jest to bardzo zaraźliwa choroba, dlatego osoby cierpiące na wirusowe zapalenie spojówek nie powinny dzielić się kosmetykami ani ręcznikami. Zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka często wiąże się z niewystarczającym rozdarciem, a objawy mogą obejmować podrażnienia, swędzenie, fotofobię i uczucie piasku pod powiekami. W szczególności, ten typ zapalenia spojówek pogarsza się, jeśli spędzasz dużo czasu przed monitorem lub w nocy. Leczenie zapalenia spojówek na skutek suchych oczu może być bardzo skuteczne przy sztucznych łzach i piciu co najmniej dwóch do trzech litrów wody dziennie. Alergiczne zapalenie spojówek, z drugiej strony, występuje wraz z katar sienny oraz u osób uczulonych na rośliny takie jak rośliny ciemieniowe. Może być również spowodowane przez substancje chemiczne, narkotyki lub kosmetyki.

Objawy obejmują rozdarcia, swędzenie i przekrwienie oraz opuchnięte powieki. Alergiczne zapalenie spojówek jest rozwiązywane za pomocą leków przeciwhistaminowych. Zazwyczaj wystarczą krople do oczu lub kremy do oczu, podczas gdy w najpoważniejszych przypadkach spodziewane są doustne leki przeciwhistaminowe. Grzybicze zapalenie spojówek jest rzadką chorobą, zazwyczaj występuje po długotrwałej antybiotykoterapii lub po kontakcie z innymi częściami ciała, w których występują grzyby. Objawy obejmują rozerwanie, zaczerwienienie spojówek i swędzenie. Grzybicze zapalenie spojówek jest leczone lekami przeciwgrzybiczymi w postaci kropli do oczu i maści. Następnie istnieje proste zapalenie spojówek, które powstaje na przykład w wyniku przyczyn zewnętrznych, takich jak dym, zanieczyszczenie, kurz, nadmierne światło, ale także stres, brak snu i nerwica. Objawy tego zapalenia spojówek to świąd i łagodna fotofobia. Aby uniknąć pogorszenia się tej choroby, oczekuje się lekarstwa opartego po prostu na usunięciu czynnika, który ją wywołuje. Sztuczne łzy mogą być użyteczne.

Co zrobić, jeśli masz zapalenie spojówek?

Kiedy masz zapalenie spojówek istnieją pewne zachowania, które musisz zrobić wśród nich, unikać pocierania oczu, nawet unikać środków do majsterkowania, takich jak kompresy wykonane z Ciebie lub rumianku, a w tych przypadkach bardziej odpowiednie jest użycie specjalnego płukanki do oczu, które kupujesz w aptece. Zapalenie spojówek powinno być traktowane ostrożnie i należy unikać wody chlorowej, np. basenu, a soczewki powinny być czyszczone częściej. Nie zaleca się stosowania kosmetyków i nie należy przerywać leczenia, nawet jeśli zapalenie spojówek wydaje się poprawiać.

Przeczytaj też o:

Depresja